Cerrahi İşlemler

Estetik Diş Hekimliği

Karşılıklı iletişim halindeyken bilinçli olarak yapmasanız da muhatabınızın yüzünde en dikkat çekici noktalara odaklandığınızı fark etmişsinizdir. Ancak insanlar her zaman estetik güzellikleriyle dikkat çekmezler. Yüzün bazı noktalarında oluşan kusurlar da can sıkıcı bir şekilde dikkat toplayabilirler.

Özellikle ağız yapımız, onu oluşturan diş ve dudaklarımız konuşmadaki fonksiyonları nedeniyle oldukça göz önündedirler. Bu nedenle ağız ve diş yapısında oluşan estetik sorunlar ne yazık ki özgüven kırıcı olabilirler. En azından kimse eksik, çürük, kırık ya da sararmış dişlerle toplum önünde konuşmak ya da ağız dolusu gülümsemek istemeyecektir. Bu durum kişiyi zamanla bulunduğu ortamdan uzaklaştırabilir ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Mükemmel Bir Gülümsemeye İlk Adımı Atın

Güzel haber şu ki; Kozmetik Diş Hekimliği ya da daha bütüncül bir ifadeyle Estetik Diş Hekimliği marifetiyle gülüşünüzü dönüştürmek günümüz Dijital Diş Hekimliği imkanlarıyla artık çok kolay! Yazımızın devamında;

 1. Estetik Diş Hekimliği Nedir?
 2. Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?
 3. Estetik Diş Hekimliği Hangi Tedavi Ve İşlemleri Uygular?
 4. En Çok Tercih Edilen Diş Estetiği Uygulamaları Hangileridir?

soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği, gülümsemenizin görünümünü dönüştürme sanatıdır. Ağzınıza, dişlerinize ve diş etlerinize özen göstermek, estetik kusurlarını gidermek önemlidir; ancak dişin fonksiyonel kusurlarını düzeltmek çok daha önemlidir.

Estetik diş hekimliğini kozmetik diş hekimliğinden ayıran en önemli faktör işte budur. Estetik bir görüntü elde ederken fonksiyonel olgunluğu ve doğallığı kaybetmemek gerekir. Sonuç olarak, gülümsemeniz hakkında harika hissettiğinizde, kendi hakkınızda da harika hissedersiniz. Bununla birlikte tüm estetik diş hekimliği prosedürleri herkes için geçerli değildir. Bu noktada kişiye özel çözüm üretmek gerekir.

Msc. Dt. Aslı Çoban ve uzman ekibi, ağız ve diş sağlığınızı koruyarak mükemmel bir gülümsemeye sahip olmanız için en iyi sonucu verecek doğru seçeneği seçmenizde size yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Estetik Diş Hekimliği İle Özgüveninizi Geri Kazanın

Estetik diş hekimliği tedavi ve uygulamaları olan; gülüş tasarımı, dijital gülüş tasarımı, Hollywood gülüşü (Hollywood smile), diş eti estetiği (pembe estetik), estetik diş kaplamaları (laminate veneer, zirkonyum, bonding), estetik kuronlar, diş implantları, diş beyazlatma (bleaching) uygulamaları, estetik amaçlı ortodontik uygulamalar (şeffaf plaklar), botoks ve dermal dolgular gibi pek çok modern teknikle hayalinizdeki gülümsemeye sahip olmak artık ütopya değil.

Değişime hazır olduğunuzda estetik diş hekimliği ile özgüveninizi de yeniden kazanabilirsiniz. Üstelik kliniğimizde kullandığımız dijital diş hekimliği imkanlarımız ile hata ya da kötü bir sürprizle karşılaşma olasılığınız yok denecek kadar azdır.

Estetik Diş Hekimliği Hangi Tedavi ve İşlemleri Uygular?

Altın oranda mükemmel bir gülüş tasarımı multidisipliner bir yaklaşımdan geçiyor. Radyolojik ve klinik muayenenin ardından dijital teknoloji yardımıyla kişinin ihtiyacına göre aşağıdaki yöntemlerden biri ya da birkaçı uygulanabilir.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma ya da bleaching lekelenmiş veya renk bozulmasına uğramış dişleri beyazlatan ve parlatan bir diş kozmetik prosedürüdür. Ev tipi diş beyazlatma ya da ofis tipi diş beyazlatma olarak uygulanabilir. Diş beyazlatma uygulamaları dişlerde herhangi bir hasar oluşturmaz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi: Kişinin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir beyazlatma işlemidir. Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine karbamit-peroksit esaslı jeller konularak uygulanır. Ortalama 5–7 günde istenilen beyazlatma sağlanabilmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi:Diş kliniğinde 1 saat içerisinde gerçekleştirilebilen, basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu beyazlatma yönteminde yüksek konsantrasyonda beyazlatma ajanı kullanılır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde çoğu zaman tek seansta dişlerin renginde istenilen açılma sağlanabilir. Uygulamanın yüksek konsantrasyonda olması dişlere kesinlikle zarar vermez.

Kaplamalar

Kaplamalar, dişin ön yüzeyine yapıştırılan porselen veya kompozit malzemelerden özel yapım ince tabakalardır. Lekeler, çatlaklar, eğrilikler veya dişler arasındaki boşluklar gibi diş kusurlarını gizlemeye yardımcı olurlar.

Diş kaplamaları, dişlerin doğal görünümünü taklit ederler ve aynı zamanda doğal diş minesi kadar dayanıklıdır. Kaplamalar dişlerinizin dış hatlarına göre özel olarak üretilir ve bir dizi işlemle dişlerinizin doğal minesine yapıştırılır. Kişinin diş yapısına ve elde edilmek istenilen görüntüye göre tercih edilebilecek farklı estetik diş kaplaması çeşitleri bulunur:

 • Zirkonyum Diş Kaplama
 • Lamina Porselen Diş Kaplama
 • Kompozit Lamina Diş Kaplama (Bonding)
 • Tam Seramik Diş Kaplama ( Empress E-max Kaplama)

Kronlar

Diş kuronları (taç) da, bir diş kaplama yöntemidir ve diş estetiği alanında en başarılı sonuçları veren uygulamalardandır. Diş kuronları problemli dişin kuvvetlendirilmesini; doğal formuna, boyutuna ve rengine uygun olarak yapılandırılmasını sağlar. Diş dolgularını tutmada, köprüleri birbirine bağlamada, renk değişimlerinin ortadan kaldırılmasında ve güçsüz dişlerin korunmasında etkilidir.

Kronlar birçok farklı malzemeden yapılabilir. Kuronun dayanıklılığı kullanılan malzemenin kalitesi ile doğru orantılıdır ve kuronlar yaklaşık 5 ila 15 yıl boyunca kullanılabilirler. Düzenli olarak ağız hijyenin sağlanması kuronların ömrünü uzatabilir. En çok tercih edilen diş kuronları; zirkonyum ve porselendir.

Bio uyumluluğu yüksek olan zirkonyum, kendi içerisinde metal destekli ve metal desteksiz olarak ikiye ayrılır. Porselen kuronlar ise adından da anlaşılacağı gibi porselen malzemeden elde edilir.

Diş İmplantları

Diş implantları, eksik dişlerin yerini almak üzere tasarlanmış yüksek biyo uyumlu titanyumdan üretilir ve çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilir. Vidası dişin kökü görevi görür ve yapay dişin tutunmasını sağlar.

Diş implantları önceden kaybedilmiş diş boşluklarına uygulanabildiği gibi immediate implant yani hemen yerleştirme protokolü ile diş çekiminin hemen ardından kemik içerisine uygulanabilir.

İmplant diş tedavisinin amacı estetik açıdan sadece boşlukları kapatmak gibi görünse de bu yeterli değildir. İmplantlar konforlu çiğneme, rahat konuşma ve doğru kapanış gibi fonksiyonel amaçlara da hizmet ederler.

Hastada yeterli kemik seviyesi varsa tek seansta diş implantları yerleştirilebilir. Yeterli kemik seviyesi ve yoğunluğu yoksa kemik tozu uygulamaları ile kemik seviyesinin optimum seviyeye gelmesi beklenebilir. Çene kemiğine yerleştirilen diş implantları üzerine sabit protezler, hareketli protezler ya da hibrit protezler uygulanabilir. Estetik bir gülümsemenin kazandırılması için implantlardan sıkça faydalanılır.

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Sağlıklı ve estetik bir gülümseme için dişlerin, diş etlerinin, dudakların ve yüz hatlarının birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Diş etleriyle problem yaşayan kişilerin diş etlerine uygulanan işlemlere diş eti estetiği veya pembe estetik denilmektedir. Diş eti estetiğinin amacı, asimetrik bozuklukların düzeltilmesi ve estetik bir diş eti görüntüsünün sağlanmasıdır.

Pembe estetik tedavisinde öncelikle, hastanın diş eti sağlıksızsa tedavisi tamamlanır. Daha sonra estetik açıdan gülümsemesini bozan faktörler belirlenir. Ardından bu faktörlere göre hangi tedavi içeriğinin uygulanacağı planlanır.

Diş eti estetiği kapsamında normalden daha uzun ya da daha kısa olan diş etleri gummy smile ya da gingivektomi yöntemleriyle daha estetik bir görünüme kavuşturulabilir.

Botox ve Termal Dolgular

Yıllar içerisinde oluşan çizgi ve kırışıklıklar estetik bir gülümsemenin etkisini azaltır. Estetik bir gülüş tasarımının son rötuşu ağız çevresine uygulanan botox işlemi ve ince dudakların doldurulmasında kullanılan dermal dolgulardır. Diş hekimleri mükemmel gülüşünüzü tamamlamak için bu yöntemlere başvurabilir.

Hollywood Gülüşü Estetiği ile Yıldızlar Gibi Parlayın

Günümüzde özellikle ünlülerin sıkça tercih etmesiyle popülerliği giderek artan Hollywood gülüşü estetiği, dişlerin simetrisini ve düzgünlüğünü sağlayarak çarpıcı bir gülüş hattı elde edilmesine olanak tanıyor.

Hollywood gülüşünün önemli özelliklerinden biri, daha göz alıcı şekilde tasarlanan bir gülüş şekline imkan sağlamasıdır. Daha parlak ve göz alıcı dişlere, daha estetik bir gülüşe sahip kişilerin kendilerine olan güvenleri de aynı şekilde artıyor.

Hollywood Smile Nasıl Uygulanır?

Hollywood smile estetiği öncesinde dişlerde ve ağız içinde bulunan sağlık sorunları giderilir. Ardından estetik bir gülüş için dijital diş hekimliği kapsamında kullanılan bilgisayar programlarıyla dijital gülüş tasarımı yapılır. Bu tasarım yapılırken kişinin yüz şekli, yaşı, cinsiyeti, diş ve dudak yapısı dikkate alınır.

Hollywood gülüşü tasarlanırken kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık gösteren aşağıdaki tedavi seçeneklerinden birkaçı seçilir:

 • Zirkonyum kuronlar
 • Botox ve termal dolgular
 • Feldspathic laminate veneers
 • Cam seramik (emax) kuronlar
 • Pembe estetik (diş eti estetiği)
 • Cam seramik laminate veneerler (yaprak porselen)

Ortaya çıkan başarılı tasarım ve seçilen tedavi yöntemleri bir plan çerçevesinde uygulamaya alınır. Hollywood gülüşü tedavisinde laminate veneerler ve zirkonyum kuronlar en çok tercih edilen kaplama yöntemlerindendir.

Kimler Hollywood Smile Yaptırabilir?

 • Ağız ve çene gelişimini tamamlamış olanlar,
 • Ön dişlerindeki diş sağlığı sorunlarını gidermek isteyenler,
 • Genel sağlık durumu diş tedavilerine engel olmayacak olanlar,
 • Etkileyici gülümsemesi ile öne çıkmak isteyen veya daha güzel bir gülüş isteyenler,
 • Ortodontik tedaviye gerek duymadan hafif diş çapraşıklığından kurtulmak isteyenler.

Hollywood smile (Hollywood gülüşü) uygulamaları lokal anestezi altında yapıldığı için hasta çok fazla ağrı hissetmez. Yeniden tasarlanan güzel gülüşün korunması için günlük ağız hijyenine azami ölçüde dikkat etmek gerekir. Dişlerin işlem gördüğü unutulmamalıdır. Bu sebeple sert yiyeceklerden kaçınılmalı, ısırma koparma gibi sert eylemlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Hollywood Smile Fiyatı Ne Kadar?

İnsanlar güzel bir gülüşe sahip olmak isterken bunun maddi bedelinin ne olduğunu merak ettikleri için ‘’Hollywood gülüşü fiyatı ne kadar?’’ sorusunu sıklıkla aratıyorlar. Hollywood smile, birçok disiplinin bir arada ve kişiye özel olarak uygulandığı bir estetik tedavi olduğu için net fiyat belirtmek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak, Msc. Dt. Aslı Çoban Diş Kliniği olarak hayalinizdeki gülüşü kazanmanıza yardımcı olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Unutmayın; yıllar boyu sağlıkla güvenle ve özgürce gülümsemenin bedeli ne olursa olsun siz buna değersiniz. Hollywood gülüşü ile yıldızlar gibi parlama sırası artık sizde! Değişim için daha fazla beklemeyin, bizi hemen arayın.