Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Tedavisi

Konuşma veya gülme esnasında diş etlerinin aşırı bir şekilde görünmesine diş eti gülüşü (Gummy Smile) denir. Normalde konuşma ve gülme esnasında diş eti çok ince bir şekilde görünmesi gerekirken, Gummy Smile’da diş etleri çok daha ön planda ve kalın bir şekilde görülür. Kimi zaman gülme isteğini sınırlayan bu durumda; diş, dişeti ve dudağın arasındaki uyum bozulmaktadır.

Gülümsemeyi bozan ve estetik ihtiyacı ortaya çıkaran diş eti gülüşü için diş eti botoksu işlemi yapılmaktadır. Gülerken üst diş ve diş etlerinin fazla görünmesi rahatsız ettiğinde, gülümserken ağzı kapatma gereği duyulduğunda cerrahi harici basit çözümü diş eti botoksu sağlar. İdeal bir gülümsemede diş etlerinin görünmemesi istenir. Özellikle kadınlarda daha uzun olan üst 2 kesici dişin gülerken daha fazla görünmesi, fazladan bir çekicilik katar.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Nedenleri Nelerdir?

  • Yetersiz sürmüş dişler
  • Aşırı hareketli üst dudak
  • Diş eti kaynaklı inflamasyonlar
  • Diş yüksekliğinin küçük olması
  • Üst dudağın normalden ince olması
  • Üst dudak kasının hipermobil olması
  • Üst çenedeki kemiğin aşırı büyümesi
  • Üst çenenin normalden fazla dikey yönde gelişmesi
   • Bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak dişeti büyümelerinden kaynaklanabilir.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Gummy Smile botoksunu, 18 yaşını doldurmuş ve diş etlerinde gummy smile problemi yaşayan tüm kadın ve erkekler yaptırılabilir..

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Gummy Smile botoksu hormonları düzensiz olduğu için hamile veya emziren kadınların yaptırması uygun değildir. Hamilelik ve emzirme süresi geçtikten sonra gönül rahatlığıyla bu işlem yaptırılabilir.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksunu Kim Yapar?

Gummy Smile Botoksu estetik amaçlı bir uygulamadır. Bundan dolayı diğer tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi Gummy Smile botoksu da alanında uzman bir medikal estetik doktoru, plastik cerrah veya dermatolog tarafından uygulanmalıdır.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoks Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gummy Smile botoks ile amaç, gülerken diş etlerinin görünmesine neden olan estetik bozukluğu gidermektir. İşlem, burun deliklerinin yan taraflarına uygulanır. Bu kapsamda ilk olarak anestezik krem ile işlem bölgesi uyuşturulur. Sterilizasyon yapıldıktan sonra problemin büyüklüğüne bağlı olarak 2 veya 5 noktadan clostridium botulinum (botoks) enjekte edilir.

Botoks işlemi 3-4 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar, yaklaşık iki haftada ise tam etkisini gösterir. Üst dudaktaki kasları çalıştırarak, gülümseme ve dudak hareketlerini engellemeden üst dudağın diş etini örtmesini sağlar. Böylece gülümserken diş etleri görünmez, sadece dişler görünür.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düzenli kullanılan ilaçlar, hamilelik durumu ve mevcut hastalıklar doktora bildirilmeli, kan sulandırıcı, kas gevşetici ve antibiyotik kullanılıyor ise doktorun bilgisi dahilinde 1 hafta öncesinden kullanımına ara verilmelidir.

Diş Eti Gülüşü Gummy Smile Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

   • Aynı gün makyaj yapılmamalı, 
   • İlk 1-2 saat su değdirilmemeli,
   • Alkol alımından uzak durulmalı,
   • Normal ısıdaki suda duş alınabilir,
   • İlk 5 gün ağır egzersizlerden uzak durulmalı,
   • İlk 5 gün botoks bölgesine masaj yapılmamalı,
   • Çene ve dudak hareketlerini kısıtlayıcı davranışlardan kaçınılmalı,
    • İlk 5 gün Hamam ve sauna gibi aşırı sıcak ve buharlı ortamlardan uzak durulmalıdır.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksu Botoksunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Gummy Smile botoksu yaptıran kişilerin cildi hassas ise işlem bölgesinde hafif kızarıklıklar, şişmeler veya morarma görülebilir. Bu etkilerin görülmemesi için 1-2 saat buz tedavisi uygulanmalıdır. Aşırı dozda botoks kullanılırsa bazı dudak hareketleri de bu durumdan etkilenebilir. Bu nedenle bu işlemler uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Gummy Smile Botoks uygulaması hastaların büyük çoğunluğu için mükemmel sonuçlar ve gülüşler sağlamaktadır. Son derece kullanışlı ve hızlı bir prosedürdür. Ancak yine de herkes için doğru seçim olduğunu söyleyemeyiz. Doktorunuz, ihtiyaçlarınızı gözeterek sizin için en uygun tedavi yöntemine karar verir.

Gummy Smile Botoks uygulaması 15 dakikalık bir zaman diliminde tamamlanmaktadır. Enjeksiyon sırasında hissedilen rahatsızlık, minimal seviyelerdedir. Enjeksiyon iğnesinin küçük olması ve herhangi bir komplikasyon olmamasından ötürü kişi günlük yaşam rutinine çabucak dönebilir. İyileşme sürecine gerek duymaz.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksunun Etkisi Ne Zaman Görülür?

Gummy Smile işleminin etkisi 3-4 gün içerisinde görülmeye başlar. İşlemin tam etkisinin gözle görülür hale gelmesi için iki hafta beklemek gerekir.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Gummy Smile botoksunun etkisi dört ay sürer ve dördüncü aydan itibaren etkisi azalmaya başlar. Altıncı ayda ise botoks tamamen erir ve görünüm ilk haline döner.

Diş Eti Gülüşü – Gummy Smile Botoksu Fiyatları

Gummy Smile botoks tedavisinin fiyatları uygulama yapılan bölgeye ve kullanılan botoks miktarına bağlı olarak değişmektedir. Düşük fiyatlı uygulamalar kalitesiz botoks markası kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle botoks yaptırırken kullanılacak botoksun kalitesi ve doktorun deneyimi önemli bir ayrıntıdır.